Долна граница на кръвното - какво означава и каква е нормата

92212
Долна граница на кръвното - какво означава и каква е нормата
Снимка: iStock

Кръвното налягане е един от най-важните индикатори за нашето здраве. При измерването му се отразяват горна и долна граница.

Когато сърцето се свие, то създава тласък за движение на кръвта. Тази фаза от работата на сърдечния мускул се нарича систола, а индикаторът, записан в този момент, се нарича горно или систолично налягане.

Долна граница на кръвното

Преди нова контракция сърцето се отпуска максимално, започва фазата на диастола и в този момент се записва минималното налягане. То показва степента на налягането върху съдовете в периода между сърдечните контракции - диастолно налягане или долна граница на кръвното.

Лекари: Тези червени напитки са най-добрите при високо кръвно

Индикаторът за диастолно налягане характеризира степента на устойчивост на кръвоносните съдове и тяхната пропускливост на кръвта, според изданието The Health Site. Здравето на съдовата система се определя от два основни фактора: еластичността на стените им и функционирането на бъбреците. Човешкото тяло съдържа голямо количество течност, без нейната циркулация метаболизмът е невъзможен, а кръвта играе решаваща роля в този процес. Течността преминава през бъбреците, които действат като вид филтър, регулират водно-солевия баланс и извеждат токсините от кръвта заедно с урината.

Стойностите на долната граница зависят от еластичността на кръвоносните съдове и техния тонус, обикновено нормата е 65-80 единици.

С повишаването на диастолното налягане обикновено се свързва с нарушение на отстраняването на течността от тялото, увеличаване на неговия обем и нарастващо натоварване на стените на кръвоносните съдове. Ако долната граница надвишава нормалните нива за дълго време, рискът от инфаркти и инсулти се увеличава. Ако при нея се наблюдава спад за дълго време, възникват проблеми с доставката на кислород към тъканите и органите. Поради това се появяват замаяност и припадък, особено по време на физическа активност.

Причините за ниско диастолично налягане могат да бъдат кървене, продължителен глад и дехидратация, алергии с анафилактичен шок. Индикаторът намалява с недостатъчно производство на хормона ренин, който регулира съдовия тонус. Спадът се наблюдава поради стрес, умора и туберкулоза.

Увеличаването на долната граница може да бъде свързано с:

  • Стесняване на лумена в бъбречните артерии, техния повишен тонус;
  • Бъбречни заболявания;
  • Значително наднормено тегло;
  • Миокардна дисфункция;
  • Захарен диабет;
  • Промени в концентрацията на хормони в кръвта.

Когато диастоличното налягане се отклонява от нормата, човек усеща загуба на сила, студени тръпки в долните крайници и сънливост. Появява се мъчително главоболие, потенето се увеличава, концентрацията намалява и паметта се влошава. Възможен дискомфорт в областта на сърцето, аритмия. Ето защо е важно редовно да измервате кръвното си налягане, така че ако има отклонения, веднага да се консултирате с лекар.

Спад в долната граница на кръвното се наблюдава, когато има нарушение на съдовия тонус, кръвния поток в мозъка и вътрешните органи. Намаляването на показателя се дължи на бъбречни заболявания и вродени нарушения на ендокринните жлези. В такива случаи се появява мускулна слабост и треска, болки в корема, понякога повръщане и спазми.

Кардиолог: При скок в кръвното яжте тези плодове

Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самодиагностика и самолечение!

 

 

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕ:

Кой НЕ трябва да яде ягоди?

Тази пролетна билка сваля кръвната захар

Хлябът НЯМА да вдигне кръвната захар, ако го ядете така

Този сутрешен симптом издава диабет или болна щитовидна жлеза

Как е правилно да се пие кафе

Митове и истини за болестта на Алцхаймер

Ново проучване установява лесен начин за понижаване на кръвното налягане

Билката, която се бере през май - тя пречиства бъбреците, черния дроб и кръвта

Отслабване без отказ от сладко - 5 начина, които работят

Най-честият признак за рак на дебелото черво

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

Кой НЕ трябва да яде ягоди?
Кой НЕ трябва да яде ягоди?

Ягодите са любим плод на малки и големи. Обичани са заради сладостта и аромата си, но в определени случаи консумацията им може да причини повече...